Τρίτη 2 Ιουνίου 2015

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ Πρωτάθλημα - Final Four - ΤΕΛΙΚΟΣ .

4η   ΟΜΑΔΑ

6η   ΟΜΑΔΑ

Την Τετάρτη 27 Μαΐου έγινε ο Τελικός του Πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης φοιτητριών του ΑΠΘ. Οι δύο φιναλίστ, η 4η και η 6η Ομάδα της διοργάνωσης είχαν κερδίσει στους δύο ημιτελικούς που είχαν γίνει δύο ημέρες πριν, και πλέον ήταν αντιμέτωπες για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (11-12), όμως στην δεύτερη περίοδο η 4η Ομάδα πήρε μία σημαντική διαφορά (39-28)
χάρη στα σουτ της Μουστακίδου η οποία είχε σε δέκα λεπτά 14 πόντους με τέσσερα τρίποντα !

Στην επανάληψη η 6η ομάδα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και τα κατάφερε σε ένα βαθμό (42-50 στο 30΄) , κυρίως χάρη στην άμυνά της αφού σε αυτό το διάστημα δέχθηκε μόλις 11 πόντους.  Όμως στην τελευταία περίοδο η 4η Ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και μένοντας συνεχώς μπροστά στο σκορ κέρδισε τον αγώνα με 62-53.

Έτσι η 4η Ομάδα ανακηρύχθηκε  Πρωταθλήτρια στο 1ο Πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης Γυναικών !  Η διοργάνωση αυτή φαίνεται ότι θα καθιερωθεί από εδώ και πέρα, καθώς αυτή ήταν και η εισήγηση των Υπεύθυνων του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.